Fit v kanceláři - co může udělat každý    

    Zdraví a pohoda při práci jsou důležité podmínky pro náš pracovní výkon. Abyste vykonali opravdu dobrou práci, musíte se ve svém těle cítit zcela pohodlně. 
 
    Pracoviště by mělo být funkční a ergonomické, čisté a přátelské. Dlouhodobé sezení je často spojováno s bolestmi hlavy, krční páteře a zad. Alespoň 80 % procent všech lidí někdy zažilo bolest zad. Důležité je ergonomicky správné pracovní místo, které všechny důsledky sedavého zaměstnání zmírní či anuluje.
 
    Proto si ukážeme několik základních pravidel pro korekci sedu.
    
    Pokud pokrčíte paže, ve vzpřímené poloze v sedě do pravého úhlu, měli byste být schopni je pohodlně umístit na desku stolu. Dále horní a dolní končetiny (všechny klouby) jsou pod úhlem 90° nebo více. Zápěstí se nesmí opírat o hranu stolu či klávesnice. Plosky se musí dotýkat země (nebo být podložené). Vzdálenost mezi očima a obrazovkou by měla být 50 - 70 cm.
    
Dobré pro záda a páteř je také měnit častěji polohu sezení. Abyste předešli problémům s páteří, vložte si pod bedra něco měkkého (polonafouknutý míč, složený ručník, svetr).Moderní alternativou kancelářských židlí jsou velké gumové balony (tzv. Gymbaly). Při sezení na nich neustále zapojujete posturální svaly a nevědomky tak posilujete svaly kolem páteře. Na těchto míčích se doporučuje sedět maximálně 4 hodiny denně. 
   
    Je možné, že se na krátkou dobu Vaše bolesti zintenzivní a správné sezení Vám bude nepříjemné. Svaly zvyklé na špatné sezení se musí adaptovat a znovu naučit, jak správně sedět. Proto zpočátku správné sezení prokládejte nesprávným.
   
    Toto je korekce sedu, pokud ale trávíte více času sezením, než aktivním pohybem, měli byste používat tzv. dynamické sezení. Pokud můžete, měňte často pozice, vstaňte, projděte se okolo stolu, opřete se o opěradlo, dejte si nohy na stůl. Ani sezení v ideální poloze po delší dobu se neobejde bez následků.
 
    Velmi důležité je upravit i samotné pracoviště, proto pár jednoduchých rad, které zvládne každý.
Monitor počítače nesmí nikdy stát souběžně s oknem. Okno jako velká světlá plocha odvádí pozornost od monitoru a navíc namáhá už tak namáhané oči. Střed monitoru by měl být zhruba na úrovni očí. Dlouhodobá fixace oka na neměnnou vzdálenost může způsobit jeho poškození. pokud můžete, dívejte se často na předměty za oknem, či v jiné vzdálenosti než je monitor počítače. Více na oční gymnastika.
 
    Zejména ženy by měly mít na paměti větší dispozici ke křečovým žilám a vyvarovat se sezení se zkříženýma nohama.