Bolest zad

    Pro správnou a účinnou terapii, je důležité rozlišit o jakou bolest se jedná.

    Záklaní dělení druhu bolesti je na bolest akutní, vzniklou náhle, bez předcházejících obtíží a bolest dlouhodobou, která může po dobu trvání měnit svou intenzitu a charakter.

    Při akutním záchvatu bolesti (nejčastěji v oblasti krční či křížové) se nedoporučuje cvičit, ale naopak zaujmout tkz. antalgickou polohu (což je poloha, při které dosahuje bolest nejmenší intenzity) a vzít si nějaké analgetikum, které většinou působí též myorelaxačně (uvolńuje svaly). Také se osvědčila aplikace tepla na postiženou oblast. Bolest sama odezní (za 3 - 5 dní) a nemá tendenci se vracet.

    Při chronické bolesti zad je důležité rozlišit, zda se jedná o bolest vystřelující, či tupou, vázanou na určitý pohyb, i stále trvající. Zda se k bolesti přidávají též poruchy citlivosti (brnění, či necitlivost končetin)

    Pokud je bolest tupá, nevystřelující, jedná se nejspíše pouze o přetížené svaly.V tomto případě se doporučuje pravidelné cvičení (i mírně přes bolest), masáže a kombinace ostatních terapeutických technik. Pro dlouhodobý účinek je nutné zkontrolovat prostředí ve kterém se nejvíce pohybujeme a přizpůsobit ho našim potřebám (pracovní pozice, poloha při různých úkonech v domáctnosti, ...)

    Bolest šířící se a přesně lokalizovatelná už poukazuje na možný výhřez ploténky. Terapie pomocí cvičení (v tomto připadě pouze do bolesti) je velmi účinná, cvičení je nutné provádět pravidelně a v případě výhřezu ploténky už nejspíš celoživotně.