Tipy a triky nejen na doma

    Bolesti zad v oblasti bederní páteře často souvisí s oslabením břišního svalstva. Posilovat břišní svalstvo můžete třeba při čekání ve frontě - několikrát za sebou silně vtáhněte břicho, povolte. Také můžete v této pozici vydržet, 3 krát se nadechnout a povolit. Totéž cvičení je vhodné na posílení hýždových svalů - stáhněte půlky k sobě, vydržte 5 sekund, povolte. Výsledky se většinou dostaví velmi rychle a cvičit můžete opravdu kdekoliv. Po celou dobu cvičení NEZADRŽUJTE dech. Pozor, cvičení může podpořit peristaltiku střev.
 

Zlaté pravidlo - raději rýmu z klimatizace, než akutní ústřel krční páteře z otevřeného okna

   
     Ulevujte zádům, kdykoliv můžete, neohýbejte se, pokud to není nutné - při vaření se opřete čelem o horní skřínky kuchyňské linky. Ani při čištění zubů se nemusíte ohýbat - jednou nohou nakročte mírně vpřed, lehce pokrčte a nakloňte se nad umyvadlo celým tělem. Zvedání břemen s pokrčenými koleny a rovnými zády by pro Vás mělo být samozřejmostí.
 
    Pokud kvůli bolesti dolních zad nemůžete spát, srolujte polštář či tenčí deku. Lehněte si na břicho a rolí podložte oblast od pupku dolů. Několikrát se zhluboka nadechněte do nejvíce bolestivé oblasti. 
    Jestli jste zvyklí spát na boku, vložte si mezi kolena menší polštářek. Nejen, že ulevíte svým kyčlím, zároveň zmenšíte rotaci v oblasti bederní páteře. Vaše záda Vám jistě poděkují.
 
    Vyvarujte se vysokých podpatků - při jejich nošení dochází ke zvětšení prohnutí bederní páteře a jejímu nerovnoměrnému zatěžování.
 
    V případě, že už akutní blokáda nastala, doporučuji v prvních chvílích strčit do mikrovlnky skleničku s vodou, froté ručník a cca 2 minuty ohřívat. Poté aplikovat na postiženou oblast. Nutné hlídat mikrovlnku, jinak můžete přijít o ručník :-)
 
    Na akutní lumbago - houser se též osvědčila tzv. horká rolka. Smotáme několik menších froté ručníků - první srolujeme do ruličky a tu pak pevně obalíme dalšími 3 - 4 ručníky. Rolku postavíme a do jejího středu nalijeme cca 0,3 l horké vody. Rolkou pomalu přejíždíme postiženou oblast. Při aplikaci jednoduše odvíjíme jednotlivé vrstvy a dostáváme se tak k hlubším, které si stále zachovávají vyšší teplotu. Postiženou oblast je nutné po aplikci přikrýt a udržovat v teple.
 
    Plavání je ideální sport při bolestech zad, jen  jste - li bývalí profesionální plavci.Když  nemáte vytříbený plavecký styl, jediný styl pro Vás vhodný je znak. Posilujete zádové svalstvo bez zatížení krční páteře. Vyvarujte se plavání s hlavou nad vodou alá "paní radová".
 
    Bolest zad nemusí být zapříčiněna pouze poruchou pohybového aparátu. Pokud Vaše bolest ani při pravidelném cvičení nepřestává, je nutné hledat příčinu jinde. Bolest zad v bederní oblasti může být zapříčiněna např. zánětem urogenitálního systému (gynekologické záněty, záněty močových cest, zánět ledvin). Bolest v počátečním stadiu artrozy kyčelního kloubu se může také projektovat do bederní krajiny. Při přetrvávajích potížích navštivte svého praktického lékaře.