Oční gymnastika

    1. Zaostřete na rám okna, poté se na sekundu podívejte ven z okna, nejlépe na něco zeleného. Vraťte se pohldem zpět na rám okna. Pokud je to možné, dívejte se ven pokaždé na jiné předměty v jiné vzdálenosti.
 
    2. Zavřete oči a snažte se jimi opsat ležatou osmičku. Začínejte vždy od středu, směrem nahoru a ven. Přidejte i mírný pohyb hlavy, zároveň uvolníte krční páteř.
 
    3. Zaostřete na levý spodní roh obrazovky, poté na horní. Pak strany vystřídejte. Nyní se podívejte na levý horní roh a přejděte diagonálně na pravý dolní. Opakujte na druhou stranu.
 
    4. Zavřete oči a pohybujte jen bulvami. Nejprve 5 krát zakružte vpravo, poté vlevo. Nyní 5krát nahoru a dolů a pak 5 krát ve vodorovné poloze napravo a nalevo. Vnímejte každý pohyb a snažte se vyvarovat souhybů těla a hlavy.
 
    5. Položte si palec a prostředník, každý  z jedné strany, na kořen nosu, ukazovák je vprostřed čela. Masírujte si palcem a prostředníčkem tuto oblast. 
 
    6. Položte si oba prostředníčky doprostře čela, jemným tlakem masírujte krouživými pohyby směrem ven, až na úroveň uší.
 
    7. Předpažte, zvedněte ukazováček a zaostřete na něj. Přibližujte ukazovák k tělu a neustále ho fixujte pohledem, poté paži opět oddalujte. 
 
    8. Dopřejte svým očím trochu přírody - vystavte je jen tak lehkému mrholení, jarnímu slunci  či chladné vodě. Občas očím chybí jen dotek přírody, který nepovažujeme za důležitý.